Charlie (1992)
Richard Attenborough
Robert Downey Jr.
Geraldine Chaplin

Żebrak, który stał się księciem

<a href="http://www.filmweb.pl/Person?id=47504" class="n">Charles Chaplin</a> był artystą o powikłanym życiorysie. Przybył do Ameryki bez przysłowiowego pensa w kieszeni, aby kilka lat później
Charles Chaplin był artystą o powikłanym życiorysie. Przybył do Ameryki bez przysłowiowego pensa w kieszeni, aby kilka lat później zostać milionerem. Zrealizowany z rozmachem film Richarda Attenborough przedstawia niemal wszystkie najważniejsze momenty z życia sławnego aktora - wpływ trudnego dzieciństwa na twórczość, burzliwe romanse, spektakularny podbój Ameryki, dramat wygnania z tego kraju, powrót i uwieńczenie wielu lat pracy nagrodą Oscara. Obraz zrealizowany został na podstawie książkowej biografii słynnego filmowca i taka też jest konstrukcja filmu, w którym Chaplin, w tej roli Robert Downey Jr. prowadzi rozmowę z odwiedzającym go wydawcą (Anthony Hopkins) na temat ostatecznego kształtu książki, wspominając wydarzenia z przeszłości, uzupełniając i ubarwiając niektóre wątki. Szybka, zwarta akcja i wspaniałe aktorstwo Roberta Downeya Jr., z którą otrzymał nominację do Oscara czynią z dzieła Richarda Attenborough jedną z najciekawszych biografii filmowych. Wydanie filmu na DVD to świetna okazja, aby lepiej poznać życie legendy, zwłaszcza że na płycie znalazły się wzbogacające wiedze o Chaplinie materiały dodatkowe: "Jak powstawał film", "Okiem reżysera" oraz ukazujący kulisy produkcji "Na planie filmowym", w którym to materiale przewodnikiem jest sam Rober Downey Jr. Mając 25 lat wielbiłem go jako człowieka, teraz mam okazję złożyć mu hołd opowiadając o jego życiu - tak o postaci Chaplinie mówi w jednym z dodatków Richard Attenborough. Poszukując filmowego Chaplina reżyser przeprowadził próby z siedmioma aktorami, ale tylko Robert Downey Jr. okazał się idealny. W kostiumie włóczęgi porusza się i wygląda jak prawdziwy król komedii, jest nawet w ten sam sposób romantyczny. Chciałem pokazać inną twarz błazna - mówi Attenborough. Film jest wspaniałym portretem artystycznym Chaplina, ale również interesującym spojrzeniem na jego życie prywatne - jego słabość do nastolatek, burzliwe związki z kobietami, które bywały dla niego wsparciem, ale też niszczyły mu karierę. Pracując do późnej starości Charles Chaplin nakręcił 81 filmów, wśród których tylko kilka to obrazy dźwiękowe. Do końca pozostał artystą niezwykle przekonującym. Na płycie znalazł się również zwiastun oraz dodatek tekstowy przedstawiający sylwetki Roberta Downeya, Jr., Anthony'ego Hopkinsa, Kevina Kline'a, Diane Lane oraz Richarda Attenborough. Zarówno film jak i materiały dodatkowe możemy oglądać w wersji z polskim lektorem.